Sobota, 25 března, 2023
HomeSvětPoľnohospodárski „dinosauri“ na poliach ohrozujú kvalitu pôdy

Poľnohospodárski „dinosauri“ na poliach ohrozujú kvalitu pôdy

Čo majú spoločného kombajny a veľkí dinosauri? Podľa švédskych a švajčiarskych vedcov znepokojujúcim spôsobom ohrozujú kvalitu poľnohospodárskej pôdy

Súčasné kombajny vážia desiatky ton a veľmi zaťažujú pôdu na poliach, čo ohrozuje ich úrodu.

Súčasné kombajny vážia desiatky ton a veľmi zaťažujú pôdu na poliach, čo ohrozuje ich úrodu.

Čo majú spoločné kombajny a sauropódy – veľkí bylinožraví dinosaury? Znepokojivým spôsobom ohrozujú pôdu. K tomuto záveru dospeli Thomas Keller zo Švédskej poľnohospodárskej univerzity v Uppsale a Dani Or zo Spolkovej vysokej technickej školy v Zürichu, ktorí vo svojej novej štúdii hodnotili vplyv poľnohospodárskych vozidiel na vlastnosti pôdy.

Hmotnosť najťažších známych sauropodov odhadujeme na zhruba 60 ton. To sa blíži hmotnosti dnešných plne naložených kombajnov. Sú výkonné a taktiež veľmi ťažké. V posledných desaťročiach sme svedkami značného „rastu“ váhy kombajnov. Porovnateľné typy poľnohospodárskych strojov boli v šesťdesiatych rokoch takmer desaťkrát ľahšie ako sú dnes.

Krehká pôda
Prečo by to malo vadiť? Pôda možno vyzerá pevne, ale zdanie klame. V skutočnosti ide o dosť krehký ekosystém, ktorý je do značnej miery založený na miniatúrnych póroch a kanálikoch, ktorými sa pohybuje vzduch a voda. Pokiaľ sa na povrchu pôdy pohybuje niečo ťažké, či už je to sauropod alebo kombajn, tak tieto štruktúry zanikajú, čo zhoršuje funkciu pôdy.

Poľnohospodárska pôda dnes býva veľmi intenzívne využívaná. Ťažké stroje ju ale podľa všetkého zaťažujú až príliš. Bádatelia odhadujú, že v tejto chvíli je asi 20 percent poľnohospodárskej pôdy planéty ohrozených stratou úrodnosti práve kvôli prílišnej mechanickej záťaži. Riešením by mohli byť zmeny dizajnu poľnohospodárskych strojov, a tiež zmena štýlu hospodárenia, ako je zmenšenie jednotlivých polí, na ktoré by potom stačili menšie kombajny a ďalšie stroje.

- Komerční sdělení -pr články

Najnovjše články