Sobota, 25 března, 2023
HomeSvětTrojica satelitov SWARM objavila zvláštne magnetické vlny vo vnútri Zeme

Trojica satelitov SWARM objavila zvláštne magnetické vlny vo vnútri Zeme

Európska konštelácia Swarm potvrdila existenciu dlho predpokladaných magnetických vĺn v oblasti zemského jadra

Sopečné erupcie a zemetrasenia nám až príliš často pripomínajú, že hlbiny našej planéty nie sú pokojným a tichým miestom. V skutočnosti sa tam toho deje veľa, ale o mnohých dejoch k nám na povrch nepreniknú takmer žiadne informácie. Veľmi cennú službu nám v tomto smere preukazuje trio európskych satelitov misie Swarm.

Tieto tri úplne zhodné sondy merajú signály pochádzajúce zo zemskej kôry, oceánov, ionosféry, magnetosféry, a tiež magnetické signály, ktoré prichádzajú zo zemského jadra. Je to jediná dnes dostupná metóda, ktorá dokáže zaistiť reálny prístup hlboko do stredu Zeme. Potvrdzuje to aj nedávny pozoruhodný objav nového typu magnetických vĺn, z oblasti vonkajšieho jadra.

Sedemročné vlny
Pre odborníkov ide o záhadu – objavené magnetické vlny majú periódu sedem rokov a šíria sa západným smerom rýchlosťou zhruba 1 500 kilometrov za rok. „Geofyzici už dlho predpokladajú existenciu takýchto vĺn. Domnievali sa ale, že sa objavujú v oveľa väčšom časovom meradle, než aké ukazuje náš výskum,“ vysvetľuje Nicolas Gillet z francúzskej Université Grenoble-Alpes.

TIP: Cesta k jadru: Aké podmienky panujú v samom strede Zeme?
Pokiaľ ide o samotný výskum, Gillet vysvetľuje: „Skombinovali sme satelitné meranie trojice Swarm, a tiež skoršie pozorovanie nemeckej misie Champ a dánskej misie Ørsted, s počítačovým modelom tvorby zemského magnetického poľa, aby sme vysvetlili pozorované dáta – a výsledkom je tento náš objav.“

Pochopenie súvislostí okolo geomagnetického poľa Zeme je pre nás veľmi dôležité. Toto pole je náš štít pred vražedným slnečným a kozmickým žiarením a mali by sme ho čo najlepšie spoznať.

- Komerční sdělení -pr články

Najnovjše články