Sobota, 25 března, 2023
HomeTémaZatrubnené potoky sa na Šumave vracajú späť na povrch

Zatrubnené potoky sa na Šumave vracajú späť na povrch

V posledných desiatich rokoch bolo v Národnom parku Šumava obnovených už viac ako 20 kilometrov prírodných tokov. V minulom roku sa ale prvýkrát podarilo vyzdvihnúť hneď niekoľko zatrubnených potokov z temného podzemia a vrátiť ich späť na povrch a do života. Pod osadou Dobrá bola čiastočne prerušená podzemná sieť melioračných trubiek, ktoré v minulosti vysušovali údolné mokrade a zvádzali potoky pritekajúce z úpätia Stožca. Všetko sa podarilo aj vďaka podpore miestnych obyvateľov a dohode so súkromnými vlastníkmi.

„Riečna niva Teplej Vltavy je úplne unikátnym chráneným územím, ktoré nemá v strednej Európe obdobu. Jej časti boli ale v minulosti poškodené odvodnením a preto aj sem smerujeme finančné prostriedky z projektu LIFE for MIRES. Vďaka nim sa darí navracať drobné prítoky do prírode blízkeho stavu a rušiť nevhodné odvodňovacie sústavy. Už predtým tu Správa Národného parku Šumava obnovila Žlebský a Jedlový potok, vlani sme pridali ďalšie dva potôčiky, ktoré sa opäť prirodzene vinou krajinou,“ predstavuje doterajšie výsledky projektu Lukáš Linhart z revitalizačného tímu.

Pomaly sa tak darí navracať zamokrené miesta, ktoré ako magnet priťahujú chránené druhy vtákov a ďalších živočíchov. Spolu s tým sa obnovujú aj ďalšie priaznivé dopady mokradí na fungovanie krajiny.

„Potočné a riečne nivy sú dôležité pre zdravú a dobre fungujúcu krajinu. Pri povodniach umožňujú vode rozliať sa do neosídlených oblastí a spomaliť svoj odtok. Vďaka tomu stráca povodňová vlna svoju razanciu a nepácha toľko škôd v ľudských sídlach. Okrem toho poriečné krajiny hrajú významnú úlohu aj pri zasakovaní vody do pôdy a doplnení podzemných zásob vody“ pripomína Iva Bufková, vedúca projektu LIFE.

Okolo obnovených potokov je s prebiehajúcou jarou naozaj živo a tiež prínos k pomalšiemu odtoku vody zo zeme je na prvý pohľad poznať. Priamo pri Teplej Vltave boli tiež prehradené a zasypané povrchové odvodňovacie kanály a prerušené ďalšie stovky metrov drenážneho potrubia. Hladina podzemnej vody tak na veľkej ploche stúpla takmer k povrchu a celé územie tak zadrží oveľa viac vody. Na lokalite v priebehu leta prebehnú ešte dokončovacie práce, do ktorých sa zapoja aj dobrovoľníci.

- Komerční sdělení -pr články

Najnovjše články