Sobota, 25 března, 2023
HomeRady a Návody5 tipov, ako nakupovať módu udržateľne

5 tipov, ako nakupovať módu udržateľne

Záujem o udržateľnú módu rastie. Čo ale pojmy ako udržateľná alebo pomalá móda znamenajú? A ako je možné nakupovať udržateľne?

Počas pandémie sme mali dostatok času na prehodnotenie životných priorít. Pre mnohých z nás sem patrí aj to, aký vplyv majú naše rozhodnutia na planétu. Hovoríme aj o móde, o etickom nakupovaní alebo spôsoboch, ako ďalej využívať svoje oblečenie.

Ako by sme sa v tomto novom životnom štýle mali zorientovať, na čo sa sústrediť a ako si vybrať tie správne kúsky? GLAMI má 5 tipov na to, ako začať nakupovať módu udržateľne.

 1. Zvažujte výber materiálu
  Produkovanie a ďalšie používanie udržateľných materiálov dokážu eliminovať záťaž na životné prostredie. Udržateľné produkty by preto mali byť obnoviteľné, recyklovateľné alebo aspoň s nízkym dopadom na životné prostredie (napríklad by pre ich výrobu malo byť používané menšie množstvo vody či žiadne chemikálie a pod.). Navyše, oblečenie z materiálov ako je organická bavlna, ľan, priemyselného konope alebo lyocel si určite zamilujete! Pri svojom ďalšom nákupe sa preto skúste okrem značky alebo návrhára zamerať aj na to, z čoho je daný kúsok vyrobený. Kvalita a vplyv na životné prostredie totiž sú dôležitými kritériami pri výbere toho, čo na seba!
 2. Kvalita je viac ako kvantita
  Pokiaľ zažívate ten pocit, kedy stojíte pred plnou skriňou a stále nemáte čo na seba, možno je čas sa zamyslieť nad tým, čo si kupujete. Máte desať tričiek z umelého materiálu, ale nosíte len tri, ktoré sú vysoko kvalitné? Tu máte svoju odpoveď. Inšpirujte sa minimalistickým šatníkom, naučte sa kombinovať nadčasové módne kúsky a buďte kráľovnou za každej príležitosti.
 3. Podporujte lokálne značky
  S oblečením od lokálnych značiek a dizajnérov nešliapnete vedľa. Nielen, že tým potešíte životné prostredie, pretože veľké množstvo malých značiek ctí etické princípy práce a oblečenia vyrába z udržateľných materiálov, ale navyše podporíte lokálnu ekonomiku a svoj šatník obohatíte o nevšedné módne kúsky.
 4. Zamyslite sa nad tým, odkiaľ oblečenie pochádza
  Digitalizácia nám prináša mnoho výhod, napríklad vďaka nej môžeme ľahko zistiť, ako veľmi daná značka chráni prírodu a zdieľa informácie o výrobe oblečenia. Než si kúpite ďalší kúsok, skúste na webovej stránke nájsť sekciu „Udržateľné“. Určite vás prekvapí, čo všetko tam nájdete (alebo naopak, čo všetko tam nenájdete).
 5. Dajte svojmu oblečeniu druhý život
  Nakupujte z druhej ruky a snažte sa obmedziť vyhadzovanie starého oblečenia: pokiaľ vám už nerobí radosť, predajte ho, alebo ho darujte miestnej charite. Keď má niektorý z vašich obľúbených kúskov dieru, zašite ju alebo nájdite spôsob, ako oblečenie upotrebiť inak (skvelú inšpiráciu nájdete napríklad na Pintereste). A keď by bola oprava veľmi náročná? Tak všetko darujte krajčírovi či krajčírke, ktorí látku môžu upotrebiť na ďalšie módne oblečenie!

Stále sa vám všetko zdá veľmi komplikované? GLAMI, módna platforma, na ktorej si môžete pozrieť tisíce produktov, topánok aj doplnkov, sa riadi prísnymi kritériami na posudzovanie udržateľnosti značiek, čím vám uľahčí prácu: nebudete musieť hľadať na jednotlivých e-shopoch, všetko totiž nájdete na jednom mieste! Pre ľahké vyhľadávanie využívajte filtre, vďaka ktorým nájdete udržateľné materiály, certifikáty alebo krajinu, odkiaľ oblečenie pochádza. Ďalšiu inšpiráciu, tipy a zaujímavé články nájdete na GLAMI magazíne. Už teraz ale môžeme povedať, že hľadanie udržateľných a zároveň štýlových kúskov nebolo nikdy jednoduchšie!

- Komerční sdělení -pr články

Najnovjše články