Sobota, 25 března, 2023
HomeRady a NávodyÚžasný fígeľ, ktorým zaistíte, aby zašlé príbory vyzerali ako novo kúpené. Vrátane...

Úžasný fígeľ, ktorým zaistíte, aby zašlé príbory vyzerali ako novo kúpené. Vrátane tých najšpinavších po babičke

Ak máte doma staršie strieborné šperky alebo príbory, možno ste zaznamenali, že čas je poznať aj na nich. Nie sú tak lesklé, ako predtým a objavujú sa na nich tmavé šmuhy. Týchto škvŕn, ktoré krásnym príborom rozhodne nepridajú, sa ale môžete ľahko zbaviť. Striebro sa bude zase lesknúť ako vo chvíli, keď ste ho dostali.

Striebro a oxidácia
Rovnako ako aj na šperkoch z iných materiálov, aj na striebre sú vidieť časom známky staroby. Niektoré materiály majú problémy so zelenaním, u striebra je to černenie. Oxidácii sa u niektorých materiálov nevyhnete. Našťastie je možnosť, ako ho vyčistiť a stačí vám na to iba šupka od banánu.

Ako funguje banánová šupka?
V šupke od banánu sa vyskytujú kyseliny, ktoré strieborné predmety ľahko vyleštia a dokonale zbavia čiernych škvŕn. A to aj v prípade, že sú veľmi zašlé. Recept je ľahký: Pripravte si niekoľko banánových šupiek, vložte ich do mixéra, pridajte vodu a rozmixujte. Pomocou handričky pripravenú pastu naneste na strieborné príbory a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom ich stačí zotrieť handričkou a uvidíte, že sa budú opäť krásne lesknúť.

Chcete, aby príbory žiarili?
Pokiaľ dávate pravidelne príbory do umývačky riadu, môže sa stať, že časom sa na nich vytvorí povlak. Je vhodné sa o príbory starať a občas ich dôkladne vyleštiť. Rozhodne ich neskúšajte čistiť drôtenkou, mohli by ste ich natrvalo poškodiť. Pripravte si päť dielov vody na jeden diel octu a ponorte ich do tohto roztoku. Vhodnejší je jablčný ocot, ktorý nie je taký agresívny. Potom ich vyberte a osušte bavlnenou handričkou. Príbory sa budú krásne lesknúť. Príbory usušte ihneď po umytí, inak by na nich kvapky mohli vytvoriť škvrny. V prípade nožov buďte tiež opatrní, ich umývanie v umývačke ničí ostrie a ideálne je umývať ich ručne. Ak ich navyše budete ukladať do špeciálnych držiakov a stojančeka, vydržia vám dlho ostré.

- Komerční sdělení -pr články

Najnovjše články