Sobota, 25 března, 2023
HomeRady a NávodyZáhradkári prezradili tajomstvo najsladších možných jahôd

Záhradkári prezradili tajomstvo najsladších možných jahôd

Prajete si sladké a šťavnaté jahody? Venujte sa správnemu hnojeniu týchto plodov a budete nadšení z výsledku. Je to ľahké.

Tri fázy hnojenia
Rovnako ako ďalšie plodiny, aj jahody majú špecifické požiadavky. Najmä čo sa týka hnojiva, je tu potrebné dodržať tri základné fázy. Tie sú rozdielne pre jednotlivé doby rastu jahôd. Jahody pre svoj rast potrebujú najmä jódové hnojivá.

Prvá fáza hnojenia
Najprv sa zamerajte na správne hnojenie v čase, keď budete pripravovať pôdu na správne pestovanie jahôd. Na desať litrov vody použite 15 kvapiek jódu. Dobre zalejte jamky, do ktorých budete rastliny vkladať. Najlepšie si tak pripravíte živiny, ktoré následne môže vaša rastlina využiť na svoj rýchly rast.

Druhá fáza hnojenia
Jahody ste úspešne vysadili a pozorujete, ako prospievajú? Výborne. Ešte pred tým, než začnú jahody kvitnúť, sa bude vykonávať druhé hnojenie. Teraz budete potrebovať okrem 15 kvapiek jódu na desať litrov vody ešte zhruba šálku kvalitného dreveného popola. Pridajte lyžičku kyseliny boritej a výživná zmes je nachystaná. Zalejte s ňou rastliny.

Tretia fáza hnojenia
Jahody už úspešne kvitnú. Teraz je potrebné udržať výživu rastliny, aby bola schopná produkovať ďalšie kvety, čím nám zaistí bohatú úrodu. V tejto fáze použite už len roztok vody, do ktorého opäť pridáte 10 kvapiek jódu.

Prečo práve tento prvok?
Prečo vlastne jahody potrebujú pre svoj rast jód? Práve táto látka sa podieľa na syntéze čiastkových aminokyselín a bielkovín, ktoré rastlina obsahuje. Jód je navyše aj prirodzeným antiseptikom, ktorý sa dokáže podieľať na fotosyntéze aj metabolizme dusíka. Jód pomáha jahody prijímať kyslík.

Navyše sa látka skvele osvedčuje pri boji s plesňami, baktériami i vírusmi. Jahody, ktoré majú málo jódu, sú oveľa náchylnejšie na mnohé choroby.

Sústreďte sa na správne hnojenie a vynikajúca úroda vás neminie. Každá rastlina potrebuje správnu výživu.

- Komerční sdělení -pr články

Najnovjše články