Neděle, 28 května, 2023
HomeRady a Návody3 tipy, ako chrániť stromy proti ohryzu zverou

3 tipy, ako chrániť stromy proti ohryzu zverou

Zima prináša aj svoje trpké stránky. O jednej z nich by nám vedela rozprávať lesná zver. To však nie je možné, a tak sledujeme jej správanie v náročnom období. Keď lesom zalomcuje pravá zima, spolu s tuhou prikrývkou snehu bránia zveri dostať sa k plnohodnotnej strave. Neďaleko sú ale rodinné domy a záhrady… To je silným lákadlom vyhľadať na týchto miestach ďalšie možné zdroje obživy.

Prečo zver vôbec obhrýza stromčeky?

Zima je pre zver jednoducho obdobím, keď absentuje dostatok potravy. Navyše v niektorých rajónoch chýbajú zdroje prikrmovania a z nich kvalitné minerálne a soľné lizy. Tie sú cenné pre správny metabolizmus a obranyschopnosť za náročných podmienok. Keď niet prirodzených zdrojov a naša iniciatíva taktiež kolabuje, zveri nezostáva nič iné. Ešte by nás mohla „naučiť“, že prikrmovať sa dá aj špeciálne upraveným jadrovým krmivom či senom a senážou, ale aj to má neraz svoje úskalia.

Zver sa preto uchýli k intuitívnejšiemu riešeniu – obhrýza stromčeky, resp. vyhľadáva zelené časti stromov. Podľa možností sa nedostáva len k spodným častiam kôry, ale aj k rozkonáreným nižším až najvyšším vetvám. Následky dokážu byť pre výsadbu fatálne, preto im zabránime ešte skôr, než prídeme o celé zelené časti.

Oplotenie

Oplotenie v širšom slova zmysle súvisí so zabezpečením okolia našich domov a záhrad. V užšom ide o ochranné prostriedky proti ohrýzaniuv tesnej blízkosti stromčekov. Tie sú bežne dostupné medzi lesníckymi potrebami.

Na niektorých pozemkoch bývajú hotové pomôcky stále nahradzované „hand-made“ drôteným pletivom alebo ochranou pred ohryzom z čečiny a konárov. Mnohé z nich si však vyžadujú viac času a financií na výrobu, navyše ich trvácnosť je krátka. Oproti tomu zakúpenú plastovú plotovinu využívame aj niekoľko sezón po sebe. Jej výhodou je pevný plastový materiál a jednoduchá manipulácia. Plotovinu zabezpečíme vôkol stromčeka obtočením a upevnením sťahovacou páskou. Vytvoríme tzv. ochranný valec.

Manžety na kmeň

Patria k ďalšej modernej ochrane proti ohryzu a aj proti inému mechanickému poškodzovaniu stromčekov. Manžety chránia najmä spodné časti, upínajú sa na kôru. Treba však rátať s tým, že viaceré modely umožňujú aplikáciu len na kmene s priemerom do 10 cm. V prípade potreby pripojíme niekoľko manžiet za sebou, čím vzniká odolná ochrana pred zverou aj pred manipuláciou so záhradnou technikou.

Stabilný tubus

Za vhodnú ochranu pred zverou považujeme tiež plastové transparentné tubusy. Ide o vysoké, hranaté, najčastejšie päťstenné pomôcky. Zabezpečujú stabilitu, priepustnosť svetla a vzduchu. Jednoducho ich nasadíme na kmeň bez výčitiek, že tým ohrozíme kvalitu životného prostredia. Tubus je konštrukčne upravený tak, že doň neprerastie ani burina. Trvácnosť odhadujeme na 4 roky. Po tomto období sa materiál rozpadá.

- Komerční sdělení -pr články

Najnovjše články