Sobota, 25 března, 2023
HomeTémaŠtátne maturity v kríze. Minister odvolal riaditeľku Cermatu

Štátne maturity v kríze. Minister odvolal riaditeľku Cermatu

Zaistenie štátnych maturít na budúce roky sa zadrháva. Cermat, ktorý už mal vysúťažiť pokračovanie zmlúv na technické zabezpečenie maturít, to zatiaľ neurobil. Namiesto toho poslal minister Gazdík do Cermatu kontorlu. A jeho riaditeľku Michaelu Kleňhovú, krátko na to odvolal. Ako bude ministerstvo problém konkrétne riešiť, nie je teraz zrejmé. Minister ako krízového manažéra dočasne do Cermatu dosadil námestníka Milana Štábla. Rezort zároveň vylúčil, že by SCIO suplovalo Cermat.

„Rozhodol som sa odvolať riaditeľku Cermatu, nenapĺňa očakávania ministerstva. Cermat presadzoval zákazky v Rokovacom konaní bez uverejnenia,“ uviedol minister Petr Gazdík (STAN). Dodal, že sa opiera o výsledky kontroly ministerstva financií, na nej má potom nadväzovať kontrola ministerstva školstva.

Kontrolóri sa podľa Gazdíka mali v Cermate zaujímať o zákazku, ktorá zahŕňa servis tlačiarní pre tlač testov. Jednu z dvoch zákaziek, ktoré na zabezpečenie maturít viaznu. Ministerstvo školstva ani Cermat, respektíve Centrum pre zisťovanie výsledkov vzdelávania zatiaľ ale nemá uzavreté zmluvy na pokračovanie technického zaistenia štátnych maturít. Zmluvy pritom vypršia už 15. júna. „Celá vec je ešte len vo fáze príprav, teda ich zatiaľ nemožno komentovať,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Aneta Lednová. Ako budú zaistené štátne maturity ďalej zatiaľ nie je jasné.

Cermat tak dočasne povedie ako krízový manažér námestník ministra Milan Štábl. „Ako odborník na verejné obstarávanie,“ dodal Gazdík.

Súkromné ​​maturity nebudú, zatiaľ
Minister Gazdík sa netají myšlienkou na zásadné prekopanie podoby štátnych maturít. SCIO školy ale problematický Cermat nahrádzať nebudú. \“Nie je možné, aby táto aktivita prešla na akýkoľvek súkromný subjekt a neumožňuje to ani súčasná legislatíva,\“ dodala hovorkyňa Lednová. To potvrdil aj minister, povedal ale, že legislatívu bude chcieť zmeniť. \“Myslím, že to, čo sa stalo v prípade Cermatu, nie je dobrou vizitkou, našou snahou by malo byť, aby malo organizovanie maturít v rukách ministerstvo,\“ dodal Gazdík s tým, že by si vedel predstaviť ich zabezpečenie viacerými úradmi.

V prípade SCIA by to bol krajne problematický krok, firma patrí súčasnému poradcovi ministra Ondřejovi Štefflovi. „Moja kľúčová téma je budúcnosť vzdelávania a ako túto budúcnosť priblížiť rodičom. Deti, ktoré dnes chodia do škôl, budú žiť v polovici 21. storočia a my by sme mali už teraz riešiť, ako bude svet v tom čase vyzerať a ako na ňu naše deti čo najlepšie pripraviť,“ hovorí k svojej úlohe poradca Šteffl.

Šteflovo zapojenie do diania okolo maturít ministerstvo vylúčilo. „Pri predstavovaní poradenského tímu minister školstva Petr Gazdík uviedol, že žiadny z jeho poradcov mu nebude radiť v oblasti, v ktorej by mohlo dôjsť k konfliktu záujmov. To platí aj u pána Šteffla s tým, že minister školstva si je vedomý jeho podnikateľských aktivít,“ dodáva Lednová.

Ani Šteffl o organizovaní maturít nestojí. „Nie, Cermat rozhodne suplovať nechceme,“ uviedol. Víziu ale má. „Som za nahradenie spoločnej časti maturít „Minimálnou stredoškolskou skúškou“, ktorá by sa stala vstupenkou k školskej maturite, a súčasne vyvíjať tlak na modernizáciu školských maturít, ako to robíme napríklad na našej strednej ScioŠkole,“ dodal.

Minister Gazdík tak odvolal šéfku Cermatu v situácii, keď nie je vyriešená podstata problému, kto a ako bude ďalej zaisťovať štátne maturity.

- Komerční sdělení -pr články

Najnovjše články